امام علی (ع):
گنج‌هاى روزى در وسعت اخلاق نهفته است.
Saturday, 17 April , 2021
امروز : شنبه, ۲۸ فروردین , ۱۴۰۰ - 6 رمضان 1442
شناسه خبر : 1765
  پرینتخانه » مقالات عمومی تاریخ انتشار : 26 سپتامبر 2018 - 18:27 |

حسينيه ايران تجلی گاه سرمايه های ملی و مذهبی

پيوسته در عظمت تاريخي كهن خيابان ها ،كوچه ها ،خانه ها و حتي ديوارهاي شهر همه هم نوا مي شوند و سال هاست رخدادي سراسر از ارزش هاي انساني پير،جوان،كودك،زن و مرد را با تمام توان به تكاپو در مي آورد و زمزمه همبستگي از هر كوي و محل شنيده مي شود. محرم فروردين جان […]

حسينيه ايران تجلی گاه سرمايه های ملی و مذهبی

پيوسته در عظمت تاريخي كهن خيابان ها ،كوچه ها ،خانه ها و حتي ديوارهاي شهر همه هم نوا مي شوند و سال هاست رخدادي سراسر از ارزش هاي انساني پير،جوان،كودك،زن و مرد را با تمام توان به تكاپو در مي آورد و زمزمه همبستگي از هر كوي و محل شنيده مي شود.
محرم فروردين جان ها و بهار ايمان هاي سست شده كه از راه مي رسد، ديوارها مشكي پوش،كوچه ها غبار روبي وحسيسنيه هابه عَلم و نشان هاي عاشورايي متبرك مي گردد.
با شكوه محرم اهرم حركت دهنده انسان ها و پديد آورنده نهضت هاي علوي همه از خانه هاي دل بيرون مي آيند،كودكان دست در دست خانواده و جوانان لبريز از شور حسيني شانه به شانه هم ذكر يا حسين زمزمه مي كنند.
هيچ تفاوت طبقاتي احساس نمي شود انگار تجلي طواف خانه كعبه در عزاي سيد و سالار شهيدان با لباس مشكي رقم مي خورد،همه برادرند،صميمي و يك سو بدون دستور و هيچ اجباري سراسر از عشق قدم در راه مي گذارند و سر تعظيم فرود آورده ،براي خلق شكوهي جاويدان همراه مي شوند.
حتي گردشگراني از سراسر دنيا فارغ از دين و مذهب مشترك همراه و هم صدا با مردمي هستند كه زبان و اعتقاد متفاوتي دارند اما قلب و احساس آن ها با عزادران حسيني هماهنگ شده است به راستي امام حسين (ع) تنها نويد كربلايي نيست،بلكه كشتي نجات و مشعل هدايتي براي جهان است.
چه زيباست اين هم گرايي و همراهي ها و به حق چيزي جز تحقق خواسته سالار شهيدان يعني نمود برابري و برادري در جامعه را نمي توان شاهد بود.سرمايه هاي ملي و مذهبي در يكديگر گره مي خورند و در شهر جهاني يزد،حسينيه ايران؛سومين پيشواي شيعيان و اهداف الهي اش هم «راه » است،هم «راهنما» و هم «قافله سالار» كه مردمي خداجو سنت هاي ديرين،آداب و رسوم ،باورهاي قلبي و همدلي هاي اسلامي را بر يك سفره ميهمان كرده و تمام شكاف ها كنار مي رود.
امروز بشريت بيش از گذشته تشنه درس هاي مكتب عاشورا است مكتبي كه الفباي آن فداكاري،جانبازي،خلوص و خدامحوري مي باشد و بايد ايران به حسينيه اي هم نوا و باورمند به شعار آزادگي و تمرين انسانيت تبديل شود و چه فرصتي با شكوه تر از ماه محرم كه تجلي گاه سرمايه هاي ملي و مذهبي از جنس نهضت عاشورا مي باشد.
استان يزد از گذشته تا به امروز با پيشينه تاريخي،ملي و اعتقادات مذهبي نقش ممتاز و تعيين كننده اي را در ساخت واقعيت ها وشكل دهي به بسترهاي اجتماعي ايفا كرده است و هيئت هاي عزاداري با مديريتي كاملا مردمي به عنوان نمونه اي از مراكز مردم نهاد در هر كوي و برزن شكل مي گيرند كه شيرازه فرهنگ مشاركت و كنش جمعي را فراهم مي سازد.
در هيات ها و گروه هاي عزاداري يزدحسينيه ايران، تجلي سرمايه هاي ملي و مذهبي در شكل احترام به هنجارها و ارزش ها ،بروز احساسات جمعي در قالبي سازمان يافته ،اوج گرفتن فرهنگ انفاق و ايثار،تحكيم دوستي در بين اقشار مختلف مردم ،صله ارحام و توجه به طبقات پايين رقم مي خورد كه تمام اين ارزش هاي غني ريشه دار در فرهنگ عاشورايي و نهضت حسيني است و مي تواند به عنوان الگويي ماندگار در همه دنيا به ويژه كشورهاي اسلامي معرفي گردد زيرا يكي از بسترهايي كه زايش سرمايه اي اجتماعي را به همراه دارند باورهاي ملي و مذهبي است.

یادداشتی به قلم مادرم منتشر شده در دوهفته نامه اجتماعی،سیاسی پیام یزد

نویسنده : فائزه علائی | منبع خبر : دو هفته نامه پیام یزد
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
  1. علی قطب الدینی :
    27 سپتامبر 18

    بسیار عالی..التماس دعا

  • با نگارش نظرات خود، در وب سایت همراهمان باشید.
  • دیدگاه های ارسال شده، پس از تایید در  وبسایت فاطمه شریفی منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.