«انتخابات» غدیر انقلاب است

خبرگزاری تسنیم_ فاطمه شریفی- انتخابات در نظام مردمی به ویژه جامعه اسلامی کارکردهای ممتاز و اثرگذاری دارد چرا که عالی‌ترین مظهر حضور مردم در عرصه سیاسی و مهم‌ترین مجرای تحقق حاکمیت مردمی محسوب می‌شود و فرصتی را فراهم می‌سازد تا همه اقشار و سلایق بتوانند از ظرفیت انتخاب استفاده و نسبت به آینده کشور خود تصمیم‌گیری کنند. […]

خبرگزاری تسنیم_ فاطمه شریفی- انتخابات در نظام مردمی به ویژه جامعه اسلامی کارکردهای ممتاز و اثرگذاری دارد چرا که عالی‌ترین مظهر حضور مردم در عرصه سیاسی و مهم‌ترین مجرای تحقق حاکمیت مردمی محسوب می‌شود و فرصتی را فراهم می‌سازد تا همه اقشار و سلایق بتوانند از ظرفیت انتخاب استفاده و نسبت به آینده کشور خود تصمیم‌گیری کنند.

این رویکرد قاعده‌مند کردن، انتقال قدرت سیاسی را از گروهی به گروه دیگر ممکن می‌سازد و زمینه‌های لازم برای چرخش ظرفیت‌های مختلف، نخبگان، چهره‌های اثرگذار و دگرگونی در بخش‌هایی از گروه حاکمه را به طور مستمر فراهم می‌کند.

بر این مبنا انتخابات مطلوب، انتخاباتی است که دارای مؤلفه‌های متعددی به طور توأمان باشد و از دل یک رقابت سیاسی صحیح و سالم بیرون بیاید، فراموش نکنیم مجلس مطلوب نیز از دل انتخابات مطلوب حاصل می‌شود که چند مؤلفه از جمله تلاش برای مشارکت حداکثری، آرامش و حفظ سلامت انتخابات، صیانت از رأی مردم، قانون‌گرایی، رقابتی بودن انتخابات و اصلح‌گزینی در این مسیر حائز اهمیت فراوان است.

بر همگان روشن است که ذات انتخابات مبتنی بر رقابت سیاسی شکل گرفته است و این میدان مهم عرصه‌ای برای ارائه آرا و نظرات مختلف و مواجهه افکار عمومی با آن‌ها است و آنچه که با نیازهای جامعه و مردم همسوتر باشد و بازنگری در نقاط ضعف و بهبود شرایط را امکان‌پذیر سازد از اقبال عمومی بیشتری نیز برخوردار خواهد بود.

امروز که کشور با جنگ ترکیبی و شناختی دست و پنجه نرم می‌کند و ارزش‌های فرهنگی و اجتماعی و در رأس آن بنیان خانواده و نسل جوان هدف قرار گرفته است می‌توان از انتخابات در جایگاه غدیر انقلاب یاد کرد.

برای مطالعه بیشتر پیشنهاد می شود :
دو قطبی علیه گردشگری!

چرا که غدیر نشان اتحاد و پیوند دو رکن مهم یعنی رسالت و امامت است، این دو از یک بن روئیده‌اند و از این رو غدیر روز یأس و ناامیدی کافران از دین الهی است. هر چند این مسیر از همان ابتدا مورد مخالفت دشمنان دین و منافقان امت بوده است تا حدی که پیامبر از توطئه آن‌ها بیمناک و هراسان بود ولی خدا به او وعده داد که ما تو را از شر آنان حفظ می‌کنیم.

مسئله غدیر، مسئله سبک زندگی اسلامی مبتنی بر ارزش‌های علوی است که هم استعدادهای مادی و عقلانی انسان شکوفا بشود و هم استعدادهای معنوی انسان که حاکم بر این دو اصل است تبلور پیدا کند و این مهم اصلی روشنگر برای بشریت است از این رو پیامبر اکرم(ص) در واقعه غدیر فرمودند: بایستید و منتظر آن‌هایی که هنوز نرسیده‌اند بمانید و به آنها که جلوتر رفته‌اند بگویید بازگردند.

امروز نیز در فصلی دیگر از انقلاب اسلامی و با توجه به هجمه‌های داخلی و خارجی که ریشه در کینه‌توزی با عزت و سربلندی این مرز و بوم دارد عده‌ای از کاروان غدیر جا مانده‌اند و عده‌ای نیز جلوتر قدم بر می‌دارند که انتخابات فرصت و کانونی برای بازگشت همگان به نقطه همدلی و انتخاب درست و روشن است.

نمی‌توان اوضاع نابسامان اقتصادی، معیشت مردم، آسیب‌های اجتماعی و دغدغه‌هایی که زیر پوست زندگی مردم درد و رنج آفریده است را نادیده گرفت اما بی‌تفاوتی نسبت به انتخابات هم دردی را دوا نمی‌کند و تاریخ سیاسی نشان می‌دهد عدم کنشگری در این عرصه افرادی را به میز قانون‌گذاری و تصمیم‌گیری کشور می‌رساند که نه تنها گره‌ای باز نمی‌کنند بلکه بر مشکلات می‌افزایند و سربار مردم و بیت‌المال خواهند بود.

برای مطالعه بیشتر پیشنهاد می شود :
نهضت سوادآموزی در جنگ نرم!

انتخابات در شرایط امروز غدیر انقلاب است چراکه غدیر نقطه آغازین مردم‌سالاری محسوب می‌شود و به ما می‌آموزد که کمال دین در انتخاب به‌موقع و درست است و جا ماندن از مسیر حقیقت، جامعه را به بلای تشتت و پراکندگی مبتلا می‌‎کند.

از این رو امروز نیز برخی از مدعیان دینداری و انسانیت که در دفاع از آرمان‌های ارزشمند سکوت کرده‌اند و یا از آنچه زمینه‌ساز تحول و امید‌آفرینی در جامعه است فاصله گرفته‌اند باید بدانند که رسالت آن‌ها کامل نیست.

امروز بیش از هر زمانی لازم است نخبگان، صاحبان تریبون و چهره‌های اثرگذار اجتماعی به میدان گفتمان‌سازی و گره‌گشایی از امور مختلف وارد شوند تا علاوه بر انجام وظایف و مسئولیت‌های عقب افتاده در سایه امید آفرینی، تبیین نقاط قوت و کمک به بهبود ضعف‌های پیش‌رو نتایجی اثربخش را در کانون انتخابات و انجسام ملی شاهد بود.

(Visited 29 times, 1 visits today)