سایه شوم کاغذبازی اداری بر سر شرکت‌های دانش‌بنیان

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یزد، اینجا پارک علم و فناوری یزد است، مجموعه‌ای که می‌توان از آن به عنوان قلب تپنده نوآوری و فناوری یاد کرد، مرکزی جوان محور با ایده‌های نو و ناگفته‌هایی که به عنوان کارگاه اندیشه‌ورزی و میدان تولید مبتنی بر دانش در سینه دارد.

بروکراسی اداری و وعده‌های بر زمین مانده در مسیر فعالیت شرکت‌‌های دانش‌بنیان سد ساخته و امروز سایه شوم کاغذبازی چالشی بزرگ و دغدغه‌هایی فرصت‌سوز پیش‌روی ایده‌های نو و فناورانه است.
به گزارش خبرگزاری تسنیم از یزد، اینجا پارک علم و فناوری یزد است، مجموعه‌ای که می‌توان از آن به عنوان قلب تپنده نوآوری و فناوری یاد کرد، مرکزی جوان محور با ایده‌های نو و ناگفته‌هایی که به عنوان کارگاه اندیشه‌ورزی و میدان تولید مبتنی بر دانش در سینه دارد.

با نگاه کردن به دنیای اطرافمان قطعا به این نتیجه خواهیم رسید که دیگر دنیای زور فیزیکی و انواع برتری‌های نظامی و سرمایه‌های معدنی، نفتی و غیره گذشته و افراد و گروه‌هایی در اقتصاد و عرصه‌های دیگر قدرتمند‌ترند که دارای دانش بیشتری باشند، از این رو دنیا به سرعت در حال پیش رفتن به سمت اقتصاد دانش‌بنیان و زندگی مبتنی بر فناوری است.

دستورهایی که اجرایی نمی‌شود

در دامان کویر و فضای فیزیکی منحصر به فرد صدها ایده نو روی میز فکر و تبدیل به محصول مجموعه‌های مختلف مستقر در پارک با شناسنامه پیوسته یه علم و فناوری خودنمایی می‌کنند و کمتر شرکت و فعالیتی را می‌توان یافت که در پی حل مشکلی از جامعه به وجود نیامده باشد.

به یکی از سالن‌های محل استقرار شرکت‌ها وارد شده و میهمان چند شرکت و استارت آپ می‌شویم، جوان و پرانرژی هستند و هر کدام از دغدغه‌‌هایشان می‌گویند، اما اینجا سخن از دردی مشترک است، انگار کمتر مسئولی از استان و یا حتی در سطح ملی را سراغ داریم که گذرش به یزد افتاده باشد و بازدید از پارک علم و فناوری در لیست برنامه‌هایش نباشد.

رفت و آمدهای اداری، عکس‌های تبلیغاتی، تریبون‌های خبرساز و دید و بازدیدهای مسئولان به قوت باقی است، اما شرکت‌ها دانش‌بنیان زیر تیغ بروکراسی اداری عمیق‌ترین زخم‌ها را تجربه می‌کنند و هر که گذرش به اینجا خورده، دستوری داده و هامشی بر نامه‌‌ها، درخواست‌ها و مشکلات پیش روی مجموعه‌های دانش‌بنیان نوشته است و ما را به خوشی و شما را به سلامتی.

نامه‌هایی با چندین دستور و امضا یعنی همه مسئولند و هیچ مسئولیتی نسبت به امضا، دستور، وعده و تعهدات خود ندارند و دردهای دانش‌بنیان بدون هیچ دوایی و با چند مسکن سطحی در پاسکاری اداری گرفتار شده است و تنها برآیند آن از دست رفتن ایده‌ها، بر زمین ماندن محصولات دانش‌بنیان و دلخوش ماندن به گزارش عملکردهایی در سطح ماجرا است.

ما کجای کار هستیم

وقتی سال جاری از سوی مقام معظم رهبری با عنوان «تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین» نامگذاری شد بارقه‌هایی از امید برای اقتصاد دانش‌بنیان به همراه داشت و امروز با گذشت چند ماه از سال نیازمند بازنگری عملیاتی هستیم تا بدانیم چه میزان در این مسیر حرکت کرده‌ایم و چه دستاوردهایی داریم.

برای مطالعه بیشتر پیشنهاد می شود :
مدیریت شهری با جوانان آشتی کند!

و این رویکرد مقام معظم رهبری که می‌فرمایند: «اقتصاد دانش‌بنیان موجب کاهش هزینه‌های تولید می‌شود، بهره‌روی را افزایش می‌دهد که امروز یکی از مشکلات ما کاهش بهره‌وری است، کیفیت محصول را افزایش می‌دهد، بهبود می‌بخشد و محصولات ما را رقابت‌پذیر می‌کند؛ یعنی در بازارهای جهانی ما می‌توانیم از این محصولات به عنوان محصولات رقابت‌پذیر استفاده کنیم”. نقشه راهی روشن پیش روی فعالان دانش‌بنیان، دغدغه‌مندان و آن‌هایی است که در این عرصه مسئولیت خرد و کلان دارند.

به امید روزی که یزد قطب فناوری و نوآوری کشور باشد

در استان یزد به عنوان یکی از مراکز خوش آتیه و دارای ظرفیت برای تحقق سه رکن اصلی شعار سال نیز برنامه‌های متنوع و رویکردهای شاخصی تبیین شده است و در ادامه نیز کارگروه‌های تخصصی، بازدیدها و جلسات ویژه‌‌ای پیرامون فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان، استارت آپ‌ها و حتی مجموعه‌های تولیدی و صنعتی با رویکردهای نوین شکل گرفته است و هم چنان نیز برگزاری جلسات به قوت خود باقی است، اما ایراد کجای کار است که وقتی امروز در سالن‌های پارک علم و فناوری یزد قدم می‌گذاریم و سراغ شرکت‌های مختلف می‌رویم گره‌ها بی‌شمار است.

بعد از آن همه بازدید، صورت جلسه و نامه‌های اداری هنوز باید شرکت‌های دانش‌بنیان کفش آهنین به پا کنند تا علاوه بر عبور از مسیرهای پر پیچ و خم برای دریافت مجوزهای لازم، پله‌های اداری یک شهر را طی کنند تا شاید دستوری که از سوی یک مسئول برای حل مشکلات خود به مجموعه‌های میانی و اداری رسیده است را به اجرا برسانند، اما بازهم دستور روی دستور و نامه‌های دیگری که تنها بر افزایش مصرف کاغذ و جوهر خودکار در کشور تاثیرگذار است.

اعتماد به نخبگان داخلی زمینه توسعه کشور در صنایع مختلف را به دنبال دارد

آیت‌الله محمدرضا ناصری یزدی، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد در این رابطه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در یزد، اظهار داشت: امروز نیاز کشور ما توجه به تقویت شرکت‌های دانش‌بنیان و نوآور است.

وی با اشاره به اینکه یکی از آفت‌های صنعت در کشور ما نبود خلاقیت، نوآوری و ابتکار است، گفت: در هر صنعتی که به نیروهای نخبه، دانش‌بنیان و نوآور کشور اعتماد کردیم و با رویکرد نوآوری حرکت کردیم موفق بودیم، ولی در صنایعی از جمله خودروسازی به دلیل عدم توجه به نوآوری و خلاقیت با مشکلات زیادی روبه‌رو هستیم.

نماینده ولی‌فقیه در استان یزد خاطرنشان کرد: این که شخصی در ابتدای شروع کارش به عنوان کارگر استخدام شود و پس از ۳۰ سال کار با همان عنوان کارگر بازنشست شود یک مشکل اساسی در روند کاری ماست، ما باید در مسیر کار، افراد را به لحاظ علمی و تخصص تقویت کنیم که پس از چند سال هر یک از کارگرانمان خود یک کارآفرین شده و چند نفر دیگر را مشغول به‌کار کنند.

برای مطالعه بیشتر پیشنهاد می شود :
فاطمه شریفی، رتبه اول_بخش ویژه در سومین جشنواره فصلی رسانه‌های استان یزد

معطلی شرکت‌های دانش‌بنیان در پیچ و خم‌های اداری آفت بزرگ توسعه فناوری کشور

محمدصالح جوکار، رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی هم در این رابطه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در یزد، با اشاره به اینکه بحث ضرورت توجه به اقتصاد دانش‌بنیان موضوعی است که از سال‌های قبل توسط مقام معظم رهبری مطرح بوده، اظهار داشت: نام‌گذاری امسال این اهمیت و البته وظیفه مسئولان و متولیان امر را بسیار بیشتر و سنگین‌تر کرده است.

وی تصریح کرد: این نام‌گذاری علاوه بر اینکه اهمیت موضوع را به خوبی نمایان کرده، سمت و سوی فعالیت‌ها را هم مشخص کرده وبه خوبی مشخص است که هر مدیری چه کاری باید انجام دهد.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه لازم است بررسی دقیقی در ارتباط با میزان موفقیت کشور در حوزه علم و فناوری انجام شود، عنوان کرد: در عرصه دانش و فناوری، شرکت‌های دانش‌بنیان پرچمدار و پیشتازان مسیر به حساب می‌آیند و لازم است حمایت همه جانبه‌ای از آنها صورت گیرد تا بتوانند با قدرت بیشتری در این مسیر حرکت کنند.

نماینده مردم یزد، اشکذر و بخش ندوشن در مجلس شورای اسلامی معطل ماندن دانش‌بنیان‌ها در پیچ و خم‌های اداری را آفتی بزرگ برای توسعه فناوری کشور دانست و گفت: به هیچ عنوان نباید یک شرکت دانش‌بنیان در پیچ و خم‌های اداری معطل بماند، بلکه لازم است زمینه‌ای به وجود آید که در کمترین زمان ممکن فرآیند‌های اداری مرتبط با وی برطرف شود.

چند درصد دستورهای مدیریتی اجرایی می‌شود

در گوشه گوشه پارک علم و فناوری یزد پای حرف شرکت‌ها و جوانان نشستیم، از ایده‌های نو شنیدیم، از محصولات آماده ورود به بازار و از بازدیدهای مسئولان، دیدارها و نامه‌های بر زمین مانده و این ضرورت که بعد از این همه بخشنامه، جلسه و دستور تازه باید کارگروهی برای رصد نامه‌ها و مصوبات گذشته تشکیل شود تا شاید در سایه نظارتی مجدد گره‌های کور اداری باز شود و حرف‌ها به عمل برسد.

که اگر این مهم میسر نشود، نه تنها یزد به رویای قطب فناوری و نوآوری تبدیل نخواهد شد، بلکه با انبوهی از شرکت‌های ورشکسته و آینده‌ای نامعلوم برای ایده‌های ثروت‌آفرین روبه‌رو هستیم.

سایه شوم کاغذبازی اداری بر سر شرکت‌های دانش‌بنیان

(Visited 32 times, 1 visits today)