امام علی (ع):
گنج‌هاى روزى در وسعت اخلاق نهفته است.
Saturday, 17 April , 2021
امروز : شنبه, ۲۸ فروردین , ۱۴۰۰ - 6 رمضان 1442
شناسه خبر : 1825
  پرینتخانه » یادداشت تاریخ انتشار : 26 دسامبر 2018 - 19:31 |

ممنوعيت،محدوديت نيست؛توسعه از مسيری ديگر!!!

ورود شوراي تامين استان يزد بر اساس ضرورت هاي امنيتي و اجتماعي ناشي از كمبود منابع آب به موضوع ممنوعيت ايجاد و توسعه صنايع پرآبخواه ؛جريان توسعه را به سمت بزرگراه دانش و فناوري رهنمون مي سازد. بحران آب يكي از چالش هاي جدي كشور به ويژه در فلات مركزي است و كمبود منابع آبي […]

ورود شوراي تامين استان يزد بر اساس ضرورت هاي امنيتي و اجتماعي ناشي از كمبود منابع آب به موضوع ممنوعيت ايجاد و توسعه صنايع پرآبخواه ؛جريان توسعه را به سمت بزرگراه دانش و فناوري رهنمون مي سازد.

بحران آب يكي از چالش هاي جدي كشور به ويژه در فلات مركزي است و كمبود منابع آبي تاثير هاي منفي در حوزه هاي هاي اقتصادي،زيست محيطي،امنيتي و اجتماعي دارد.از اين رو تغيير سياست جدي در مصرف و تكيه بر مديريت بهينه در اين زمينه براي عبور از معضل كم آبي ضروري مي نمايد.

با توجه به كاهش چشم گير بارندگي ها،وقوع خشكسالي هاي مستمر و مصرف غيراصولي آب به ويژه در بخش صنعت و كشاورزي ،منابع آب سطحي و زير زميني نيز با كاهش قابل توجه و يا حتي مي توان گفت خطر نابودي در برخي قسمت ها مواجه شده است.

بر اين مبنا ” مديريت بحران و نگاه دانش بنيان ” در ساماندهي اين مسئله پيچيده رويكردي چاره ساز و نيازمند توجه مي باشد تا علاوه بر بهره گيري از شيوه هاي انتقال و تامين آب؛ بهينه سازي و تغيير الگوي مصرف در بخش هاي مختلف استان يزد را به عنواني محدوده اي در مركز بحران كم آبي كشور امكان پذير سازد.

در اين مسير شوراي تامين استان يزد به بحث ممنوعيت توسعه صنايع پرآبخواه در استان ورود پيدا كرد و خط قرمزي با تكيه بر ظرفيت هاي قانوني بر مصرف نامناسب آب در بخش صنعت كشيده شد تا پايش و ارزيابي از واحدهاي پرآبخواه با مصارف غير متعارف انجام شود و برنامه اصلاح مصرف و صرفه جويي در آن ها پيگيري شود.

اما ممنوعيت توسعه صنايع پرآبخواه،محدوديت نيست بلكه ممنوعيت مي تواند مسيري را فراهم سازد كه بهينه سازي تاسيسات قديمي،اجرايي نمودن ايده هاي نو و خلاقانه ، بهره گيري از تجربه هاي موفق بين المللي و درنهايت غلبه بر كم آبي را ممكن سازد.

تغيير مسير توسعه يزد جرياني است كه سال هاي سال در گفتمان مديريتي ملي و استاني مطرح مي شود اما شرايط فعلي هشداري جدي براي تبديل اين گفتمان به عمل است كه با تكيه بر تاريخ غني روحيه سازگاري مردم يزد با كوير مي توان مديريت آب را به مشاركت اجتماعي پيوند زد و از اين رهگذر با شرايط بهتري عبور كرد.

امروزه حساسيت جامعه نسبت به موضوع كم آبي برانگيخته شده است،از سوي ديگر ظرفيت هاي قانوني از جمله ممنوعيت ايجاد و توسعه صنايع پرآبخواه فعال شده اند و دستگاه هاي اجرايي متولي با دقت و اهتمام بيشتري به ميدان عمل آمده اند.

سند آمايش استان يزد نيز براي تكميل نگاه تخصصي و دانش محور در مواجه عقلاني با موضوع آب و ساير مولفه هاي شاخص تدوين شده است و پيوند اين فرآيندها حاكي از تغيير مسير توسعه در يزد است و صنايع سنگين و پرمصرف فعلي نيازمند اصلاح و تولد صنايع جديد وابسته به دانش و تكنولوژي روز است تا اين رويكرد اميد به تعالي و پيشرفت را در آينده نگري بخش هاي مختلف زنده نگه دارد.

چاپ در نشریه پیام یزد/شماره شش

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
  • با نگارش نظرات خود، در وب سایت همراهمان باشید.
  • دیدگاه های ارسال شده، پس از تایید در  وبسایت فاطمه شریفی منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.