امام علی (ع):
گنج‌هاى روزى در وسعت اخلاق نهفته است.
Saturday, 17 April , 2021
امروز : شنبه, ۲۸ فروردین , ۱۴۰۰ - 6 رمضان 1442
شناسه خبر : 1829
  پرینتخانه » یادداشت تاریخ انتشار : 03 ژانویه 2019 - 14:58 |

بازيابي سرمايه هاي سيستماتيك ضامن حيات يزد

حل بحران آب در مدلي فردي و يا با نسخه اي از سوي دولت چاره ساز نيست و بازيابي سرمايه هاي سيستماتيك با ماهيتي تكان دهنده امتداد حيات در دل كوير را ضمانت مي كند. خشكسالي و رويارويي بخش هاي مختلف با كمبود منابع آبي در ۱۵ سال گذشته كشور به ويژه فلات مركزي را […]

حل بحران آب در مدلي فردي و يا با نسخه اي از سوي دولت چاره ساز نيست و بازيابي سرمايه هاي سيستماتيك با ماهيتي تكان دهنده امتداد حيات در دل كوير را ضمانت مي كند.
خشكسالي و رويارويي بخش هاي مختلف با كمبود منابع آبي در ۱۵ سال گذشته كشور به ويژه فلات مركزي را با شرايط جديدي روبه رو ساخته است و همواره سناريوهاي متفاوتي براي حل اين موضوع مطرح و مورد ارزيابي قرار مي گيرد تا مهار اين مناقشه را از مسيري عاقلانه امكان پذير سازد.
آب يک مسئله حياتي و امنيتي براي هر منطقه محسوب مي شود و دولت و حاكميت بايد در اين خصوص سياست گذاري و تصميم جدي اتخاذ نمايد كه از سوي ديگر نهادهاي دولتي به تنهايي نمي توانند نسبت به حل و يا مديريت اين مسئلۀ پيوسته در اجتماع و ريشه دار در زندگي تك تك افراد جامعه اقدام نمايند، زيرا آب جزء جدايي ناپذير و حياتي زندگي است و جهت دهي نسبت به آن بدون مشاركت حلقه هاي ارتباطي و مردمي امكانپذير نمي باشد.
تكرار رفتارهاي گذشته به خط قرمز رسيده است و واكاوي،چاره جويي،سازگاري و مهار بحران رويكرد شرايط امروز در رويارويي با كمبود آب است و تجربه هاي اثربخش نشان مي دهد تئوري اعتماد؛ چالش ها و مجادلات بي فرجام را به راهبرد تبديل مي كند و اين نگاه ما را به واكاوي سرمايه هاي كهن در حل بحران آب رهنمون مي سازد.
حل و فصل موفق رخدادهاي غير منتظره در جهان نشانگر اين است كه تكيه بر داشته هاي مردمي قوي ترين پشتوانه براي مديريت بحران محسوب مي شود و سرمايه اجتماعي ويژگي از جامعه و يا يک گروه است كه ظرفيت سازماندهي جمعي و داوطلبانه بر حل مشكلات متقابل يا مسائل عمومي را افزايش مي دهد و اعتماد در درون اين مولفه به عنوان اصلي ترين شاخص پيشران مورد توجه مي باشد؛ با مرور مطالب ذكر شده اين سوال به ذهن مي آيد آيا كليد طلايي يزدي ها در حل بحران آب فعال سازي سرمايه هاي اجتماعي بر مدار اعتماد و هويت يزدي بودن است؟
از نگاهي ديگر مي توان گفت تمايل به خطر پذيري در بطن اجتماع بر اساس حس اعتماد به ديگران رقم مي خورد و روش هاي حمايتي دو جانبه به عنوان يك شاخص ارتباطي مهم به ميدان عمل وارد و تاثيرات شگرفي نيز در حفظ انسجام و عبور از مشكلات به همراه دارد.
بر اين اساس هويت و برند يزدي بودن در فرهنگ ايراني با مفهوم اعتماد و صداقت معنا مي يابد و اين ويژگي به آنسوي مرزها و تا قاره هاي دور نيز پرآوازه گشته است.اين سرمايه سيستماتيك و هدفمند كه از ارتباطي پويا و ايستگاهي سرچشمه مي گيرد نيازمند بازيابي و مرور دوباره در بدنه جامعه محلي يزد مي باشد تا بار ديگر ماهيتي تكان دهنده روايتي از سازگاري و چاره جويي در مقابل بحران آب را به نمايش بگذارد.
زمانيكه در جامعه سرمايه هاي نظامند و شاخصي هم چون اعتماد و صداقت به شكلي پررنگ بازبابي و نمود پيدا كنند به عنوان پيشران دستاوردهاي اجتماعي براي شكل گيري يك زنجيره اقتصادي وارد ميدان مي شوند و زمانی که داشته هاي كوچك و سرمايه هاي خُرد در مسير اجماع قرار بگيرند به واسطه نگاه تعاوني پشتوانه اقتصادي بزرگي شكل مي گيرد كه در بدنه اجتماع نيز ريشه دارد و آن زمان است كه پاسخي مناسب براي مديريت مصرف،انتقال و يا رسيدن به راهكارهاي نو در حل بحران آب امكان پذير و اثرات اقتصاد خانوادگي به كمك حل معادلات سخت مي شتابد.

ماهنامه ارتباطات پویا/نشریه اجتماعی-اقتصادی/شماره پنجم

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
  • با نگارش نظرات خود، در وب سایت همراهمان باشید.
  • دیدگاه های ارسال شده، پس از تایید در  وبسایت فاطمه شریفی منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.