امام علی (ع):
گنج‌هاى روزى در وسعت اخلاق نهفته است.
Saturday, 17 April , 2021
امروز : شنبه, ۲۸ فروردین , ۱۴۰۰ - 6 رمضان 1442
شناسه خبر : 1732
  پرینتخانه » ارتباطات اجتماعی تاریخ انتشار : 05 آگوست 2018 - 15:37 |

پيام رسان صلح و ميزبانی تمدن يزد از دنيا باشيد

آقای دكتر محمد جواد ظريف وزير امور خارجه جمهوری اسلامي ايران،سلامی از ديار آفتاب و آئينه،شهر تاريخ و هنر به شما و تمام موثران اين سرزمين در كشورهای مختلف دنيا، از يزد اولين شهر خشتی جهان،شهری معروف به بادگيرها،خانه های تاريخی،مناره ها و زيبايی خاص كوير با مردمانی سخت كوش و نجيب كه پيوند اديان،سليقه […]

پيام رسان صلح و ميزبانی تمدن يزد از دنيا باشيد

آقای دكتر محمد جواد ظريف وزير امور خارجه جمهوری اسلامي ايران،سلامی از ديار آفتاب و آئينه،شهر تاريخ و هنر به شما و تمام موثران اين سرزمين در كشورهای مختلف دنيا، از يزد اولين شهر خشتی جهان،شهری معروف به بادگيرها،خانه های تاريخی،مناره ها و زيبايی خاص كوير با مردمانی سخت كوش و نجيب كه پيوند اديان،سليقه ها و نگاه های مختلف را در بستر همزيستی و نوع دوستی به صفحات تاريخ هديه كرده اند.
و يک سال از مهر تائيد بافت تاريخی شهر يزد در فهرست آثار جهاني می گذرد و جای جای اين استان با شهر و روستاهای سرشار از جاذبه های فرهنگی ،طبيعی و تاريخی سفره ای به ميزبانی از دنيا گسترده و صداقت كويری اش تقابل و ايجاد شكاف را سال هاست پشت سر گذاشته و همدلی را الگوی جايگزين برای تمام نگاه ها معرفی كرده است.
متاسفانه امروز رقابت ها و رفتارهای اقتصادی و سياسی نامعقول از سوی عده ای از قدرت های دنيا نمود پيدا كرده و حتی واژه جنگ اقتصادی به گفتمان برخی كه با گفت و گوی منطقی در حل مسائل ميانه ای ندارند تبديل و همواره اين رويكرد سطحی بيشتر رخ می نمايد.
در اين ميان استان يزد با وجود آثار،ابنيه تاريخی و برخورداری از جاذبه های كوير بكر و ديدنی توانسته بسترهای لازم را برای پذيرش گردشگران بسياری با علايق مختلف از سراسر دنيا ايجاد كند.
تاريخ يزد عبور از جنگ، دسته بندی اعتقادی و تفكيک بشری را به خوبی نشان مي دهد و اين درس بزرگ در شرايط حاضر پشتوانه ای است تا به نمايندگی از مردم اين ديار و فعالان عرصه گردشگری از شما و ساير نقش آفرينان عرصه بين الملل بخواهيم پيام رسان صلح و ميزبانی تمدن يزد از دنيا باشيد.
اينجا سفره ای سرشار از ميهمان نوازی،اشتراكات فرهنگی،هنر،معماری،تمدن،نوع دوستی و صلح به وسعت كوير و صداقت آسمان گسترده شده و ظرفيتی براي ميزبانی از تمدن ها و باورهای مختلف جهان را با عبور از مرز سياست و قدرت طلبی در خود جای داده است و از شهر جهاني مردمان سراسر دنيا را برای تجربه های ماندگار و بهره مندی از ميراث جهانی كه آن را متعلق به تمام جمعيت جهان مي داند،فرامي خواند.
جنگ،خشونت،بي عدالتی،تبعيض و نابرابری های اجتماعی را در پستوی زير زمين های شهر آفتاب در ابديت تاريخ مدفون ساخته ايم و شاه نشين،تالارها،خنكای بادگيرهای مزين به معماری  بي نظير يزد و پنج دری های شيشه كاری شده را رو به جهانی از خستگي های بي دليل گشوده ايم.
ديوارهای خشتی و بلند قامتی سردرهای كاشي كاري شده سايه گستر صلح شده اند و قطاب و باقلوای يزدی در ظروف سفالي منقش به طرح خورشيد خانم، شيرينی زندگي عاری از خشونت و نفرت را مهيا مي سازند.
از جنوبی ترين نقطه كره زمين تا شمال،از شرق و غرب تا ميزكار روسای جمهور و رهبران دنيا، يزد هزاران سال است دعوت نامه ای براي تمام مردم جهان فارغ از هر نوع دسته بندی در سينه دارد. جناب آقای ظريف دعوت نامه مزين به صلح و تمدن مثال زدني مردمان يزد را به گوش دنيا برسانيد و تكرار كنيد كوچه های آشتي كنان ظرفيتي هميشگي برای كنار گذاشتن فاصله ها و رسيدن به آرمان دوستي های مشترك در مسير تعالی بشريت را در خود نهفته است و مدت هاست دوچرخه ها را برای گشت و گذاری در بافت تاريخي يزد زين كرده ايم.ما در استان يزد منتظريم،منتظر ميزباني از تمام مردم دنيا در فصل و زمان های مختلف و دست تكرار دوستي ها را به سوی ملل مختلف دراز كرده ايم.
فرش های دست بافت،ترمه های ابريشمی و صنايع دستی وزين اين ديار زينت شهر شده اند تا گردشگری بين المللی به میزبانی صلح و اندیشه تبدیل شود و همزیستی مسیر قدرت طلبی و دیدگاه های انفرادی را  تضعیف کند.

با سپاس

فاطمه شریفی فعال فرهنگی و اجتماعی

به اشتراک بگذارید
  • با نگارش نظرات خود، در وب سایت همراهمان باشید.
  • دیدگاه های ارسال شده، پس از تایید در  وبسایت فاطمه شریفی منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.